• Łeba
  • Koncepcja
  • Współpraca autorska - Marek Kruk

Prezentowana koncepcja dotyczy zespołu dwóch obiektów obsługi plaży oraz kameralnego hotelu zlokalizowanego na nadmorskiej działce w Łebie. Inwestycja przewiduje stworzenie wysokiej jakości zabudowy w niewielkiej skali o funkcji usługowej, gastronomicznej i rekreacyjnej, które mają na celu podniesienie poziomu wypoczynku i spędzania wolnego czasu na terenie nadmorskiego wybrzeża zachodniej części Łeby. Poza usługami, przewidziano stworzenie ogólnodostępnych boisk i placów przeznaczonych do rekreacji i wypoczynku oraz strefy dla camperów. Dojścia i dojazdy zaprojektowano wykorzystując istniejące ciągi pieszo-jezdne wyłożone nową nawierzchnią z pół-przeziernych płyt oraz nowe ścieżki piesze wpisujące się w naturalny, zalesiony klimat działki.

Kształtowanie zabudowy. Założeniem inwestora było stworzenie obu obiektów w formie atrialnej z otwartym patio skupiającym wokół wszystkie usługi, tworząc tym samym ogólnodostępny plac z kawiarnianymi stolikami i lekkim zadaszeniem. Zabudowa została otwarta w taki sposób, aby uwzględnić główne kierunki ruchu pieszego w stronę dwóch wyjść na plażę znajdujących się na działce. Kolejnym krokiem w kształtowaniu układu budynków było rozbicie rzutu na mniejsze moduły tak, aby całość wpisała się w gęstą siatkę istniejących drzew, które stanowią niewątpliwy atut działki. Moduły uwidocznione są również w bryle i elewacji budynku- niska, jedno i dwukondygnacyjna zabudowa rozbita wieloma tarasami i pół-przeziernymi elewacjami wpisuje się w otaczającą zieleń i nie przysłania wydmy oddzielającej działkę od plaży. Na osi wschodniego wejścia na plażę zaprojektowano dominantę o wysokości trzech kondygnacji w formie zadaszonego tarasu widokowego.

Wyraz architektoniczny. Jednym z głównych założeń było stworzenie formy nowoczesnej odnoszącej się do tradycyjnej architektury regionu. Kondygnacja przyziemia nawiązująca do konstrukcji ryglowej oraz kondygnacja +1 wykończona czarnym drewnem w układzie pionowym z listwami na łączeniach desek odnoszą się do typowej architektury regionalnej. Nie są to jednak nawiązania bezpośrednie, język architektoniczny jest nowoczesną interpretacją formy tradycyjnej bez dosłownego naśladownictwa. Wielkoformatowe, rozwierne przeszklenia otwierają widoki na otaczającą zieleń i zacierają granicę pomiędzy wnętrzem a otoczeniem, dając wrażenie ciągłego przebywania w nadmorskiej naturze. W projekcie zastosowano szlachetne materiały, takie jak cegła o jasnym wybarwieniu oraz drewno naturalne, które doskonale wpisują się w otaczającą przyrodę. Oryginalnego charakteru nadaje elewacji proces obróbki drewna, który polega na jego opalaniu, dzięki czemu wytwarzana jest zewnętrzna warstwa węgla, która zabezpiecza przed warunkami atmosferycznymi i nadaje eleganckiego naturalnego wyglądu.